0 Kč

VLASOVÁ ZÁCHRANKA

Rostlinné barvení snadno a lehce....

Strach ze zelených vlasů

V tomto článku hovořím o rostlinné barvě odstín ČERNÁ.
Pokud jste žena, která není příliš nakloněna extravaganci a zelená barva je pro Vás ve výsledném odstínu nepřípustná, je možná právě tato obava důvodem, proč jste ještě s rostlinnou barvou nezačala.
Kolem rostlinných barev koluje mnoho mýtů a z vlastní zKušenosti, kterou popisuji níže chápu, jak tyto mýty vznikly a proč přetrvávají. Je však na čase mnohé mýty prověřit a rozptýlit, nejsou-li již pravdivé.
Pravdou je, že pokud se do barvení pustíte, jste prošedivělá a nemáte žádné informace či zkušenosti - může se stát, že na šedinkách i nazelenalých odstínů by mohlo být dosaženo.
ABY K TOMU NEDOŠLO, JE TŘEBA VÍCE INFORMACÍ, NIKOLI OBAV.
Tento článek Vám pomůže, aby se rozptýlily případné obavy a první barvení se pro Vás stalo radostí, nikoli strašákem, co se stane, až barvu smyjete! Také uvidíte, že i rostlinné barvy ušly velký kus cesty, a že zastaralé názory na hennu již nemusí být pravdou.
Bývávalo...
Když jsem se s rostlinnou barvou (henna) setkala poprvé, bylo to téměř před patnácti lety. Obarvit chtěla moje milá sestřenice, kterou rostlinné bavení zaujalo a chtěla jej vyzkoušet. Koupila proto barvu v drogerii a šlo se na věc. Přečetla jsem si strohý návod na krabičce, barvu smíchala s vodou o neurčité teplotě a míchala. Ze směsi se stala hrudkovitá kejdička, která nešla nanést. Barvu jsem do vlasů vpravovala snad hodinu s velkými obtížemi, jelikož jsem byla zvyklá na dokonalé konzistence chemických barev. O tom, že bych měla barvu zabalit do igelitu a dát pod čepici jsem vůbec nevěděla, proto si barva vesele prosychala a již samozřejmě nebarvila. Po uplynutí doby působení v návodu si sestřenka vlasy umyla šamponem. O tom, že by si již měla barvu pouze spláchnout vodou jsme ani jedna neměly tušení. A tadááááá..... celý dobarvený odrost, který byl v té době asi 5cm byl opradu mírně řečeno do zelena. Jelikož měla být výsledná barva černá, byl kontrast opravdu poměrně velký a v žádném případě žádoucí. Hranice původní chemické barvy ještě zůraznila tento rozdíl a nebylo pochyb, že takto to zůstat nemůže. Bez jakýchkoli znalostí a zkušeností s hennou jsem zvolila jedinou možnou nápravnou variantu, která byla tehdy v mých možnostech. Chtěla jsem tuto dosti divokou barevnou brčálnici obarvit opět na černou-opět chemickou cestou. Nicméně k mému zděšení chemická barva na hennované vlasy téměř nechytila. Bylo třeba tří barvení a několila měsíců, než vlasy poporostly a vše se podařilo srovnat.
TO BYLO MOJE PRVNÍ "NEPROFESIONÁLNĚ PROFESIONÁLNÍ" SETKÁNÍ S HENNOU
Nyní aneb vítejte ve 21 století...
Div je, že mě tato zkušenost neodradila. Uběhlo dlouhých 8 let, než jsem se k rostlinným barvám dostala znovu. Již mnohem zkušenější a bohacena o mnoho informací, jak fungují chemické barvy, a co ne příliš příznivého způsobují jak ženám, tak mně, bylo mé odhodlání již velice silné.
Naštěstí....za těch 8let i rostlinné barvy (henna) ušly na českém trhu pořádnáý kus cesty. Moje sestřenka se mezitím přestala barvit úplně, a když jsem jí oznámila, že začínám pracovat s rostlinnými barvami, byla nadšená. Tentokráte již bylo cílem obarvit na hnědou. Konzistence byla mnohem příjemnější, teplota vody k uvolnění pigmentu přesná, nanášení snadné a rychlé, zajištění plného barvení pod igelitovou a teplou čepicí taktéž zajištěno. Vlasy po obarvení jsme již jen spláchly vodou a tadáááááá.....opět nazelenalá barva u odrostů. Tentokráte již v úplném klidu jsem vlasy vyfoukala a než jsem odložila fén, byly všechny nazelenalé odstíny pryč. Již jsem věděla, že barva si bude působit vesele ještě 24-48 hodin a poté bude barva opravdu nádherná.
  Zachovat klid mi pomohlo vědomí, že vím, jak henna pracuje a, a že to není žádná konstatní kaše s totožným výsledkem, který si vybereme ve vzorníku - jedná se o rostliny a příroda dokáže tvořit vždy jedinečně.
Bylo třeba načerpat mnoho informací avšak barvy byly k mému radostnému zjištění kvalitativně úplně jiné. Krásně se míchaly a výsledné odstíny byly velice přirozené i na šedivých vlasech. Až v tomto období jsem se dozvěděla, že velmi tmavé odstíny je třeba nanášet až na předem připravené vlasy předbarvené rezavou hennou, aby se právě nestalo, že by se barvily do nepřirozených zelených tónů. 
Dnes již nepracuji s klidem, že mám informace - dnes mám již ZKUŠENOSTI a ráda se o ně se všemi ženami, které zatím neví a hledají.  

Uvědomila jsem si, díky předchozí nevalné zkušenosti s nepodařeným barvením, že NEŽ započnu barvit jakoukoli ženu 
je více než DŮLEŽITÉ, abych jí před samotným barvením vysvětlila potřebné informace, aby se mohla rozhodnout, zda je rostlinné barvení pro ni vůbec vhodná varianta. Ne každá žena je na rostlinné barvení připravena, a i to je samozřejmě v pořádku. Je však velice podstatné obeznámit se se vším, co sebou rostlinné barvení přináší, jelikož se jedná o naprosto rozdílnou péči. A byť již neshledávám v tomto ohledu žádné mínusy, může být pro některé ženy kupříkladu nepřijatelné, že rostlinnou barvu z velmi tmavých odstínu, nelze snadno zesvětlit....
Podrobně popisuji rozdíly mezi rostlinnou a chemickou barvou ZDE